Przejdź do głównej zawartości

Kask jeździecki - czy można wyglądać w nim modnie?

Zazwyczaj bezpieczeństwo i elegancja podczas jazdy konnej nie idzie ze sobą w parze. Elementy wyposażenia takie jak kamizelka albo kask kojarzą się większości z nas z koniecznym, nieeleganckim dodatkiem do naszego wyposażenia. Taki pogląd mógł się sprawdzać kilka lat temu. W obecnych czasach producenci sprzętu jeździeckiego starają pogodzić bezpieczeństwo, praktyczność i elegancję w jednym. Doskonałym tego przykładem mogą być kaski jeździeckie, które w ciągu kilku lat ewoluowały z prostej zazwyczaj czarnej skorupy do produktów budzących zachwyt. W artykule poruszymy kwestię ochrony głowy jeźdźca przed skutkami upadku na przykładzie francuskiej firmy Samshield, która zajmuje się produkcją ekskluzywnych kasków jeździeckich. 

Jeździectwo jest sportem, który wiąże się z ryzykiem doznania urazu. Analiza doznawanych urazów pokazuje, że jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenia częściami ciała jeźdźca podczas upadku jest głowa. Każdy uraz głowy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jednakże odpowiednio zabezpieczając się jesteśmy w stanie w bardzo dużym stopniu wyeliminować możliwość doznania kontuzji czaszki. 

Wielu jeźdźców kojarzy kaski stosowane w tej dyscyplinie z popularnym toczkiem, którego wygląd pomimo tego, że jest klasyczny szybko się nudzi, jedynym zróżnicowaniem mogą być różne wersje kolorystyczne. Ponadto należy zaznaczyć, że standardowe toczki pozostawiają wiele do życzenia w kwestii bezpieczeństwa. Co prawda stanowią one pewnego rodzaju ochronę, ale w przypadku mocniejszego uderzenia zazwyczaj nie są w stanie w odpowiednim stopniu rozproszyć powstałej przy uderzeniu energii. Kwestia bezpieczeństwa w przypadku sportów o podwyższonym ryzyku powinna stanowić priorytet. Jest to na tyle istotne, że powstał szereg norm i certyfikatów świadczących o tym, że dany model spełnia obecnie stawiane wymogi bezpieczeństwa i może być stosowane w sportach jeździeckich. Należy zaznaczyć, że w wielu zawodach nie można wziąć udziału bez kasku spełniającego określone w regulaminie normy. Dla przykładu poniższy kasko-toczek nie jest przeznaczony do oficjalnego użytku, co oznacza, że można go stosować podczas jazdy rekreacyjnej a nie w czasie zawodów. Potwierdza to, że tego typu rozwiązania nie ochronią w pełni głowy jeźdźca w razie upadku.


Źródło zdjęcia: flicker.com Autor: housingworksauctions 

Jak jednak wspomniano we wstępie wielu producentów dostrzega potrzebę wyróżnienia swoich produktów i stara się wpasować w aktualnie panujące trendy w modzie jeździeckiej. Doskonałym przykładem może być marka Samshield, która postanowiła stworzyć kask jeździecki, który będzie wyglądał elegancko, będzie komfortowy w użytkowaniu, uniwersalny pod względem dopasowania i przede wszystkim, będzie spełniał restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Bardzo ważnym założeniem przyświecającym projektowaniu kasków oraz samemu sposobowi ich sprzedaży do klienta końcowego jest oddanie możliwości personalizacji produktu. W ofercie można wyróżnić podstawowe wersje kasków, którymi są:

1. Shadowmatt - skorupa wykonana jest z poliwęglanu o podwyższonej odporności na zarysowania. W wersjach predefiniowanych przez producenta wszystkie elementy skorupy utrzymane są w jednakowej kolorystyce i zastosowanym materiale. Trim oraz tarcza są wykonane w kolorze srebrnego chromu.

2. Premium - w odróżnieniu od wersji Shadowmatt poliwęglanowa skorupa została pokryta alcantarą, która nadaje ekskluzywnego wyglądu. W bazowych wersjach top kasku jest również pokryty alcantarą w kolorze skorupy. Wykończenia takie jak trim oraz tarcza są w kolorze srebrnego chromu.

3. XC oraz XC-J - jest to odrębna pod względem kształtu, wzornictwa i spełnianych norm seria kasków przeznaczona dla jeźdźców WKKW. Charakteryzuje się bardzo nowoczesnym o odważnym wzornictwem. Co budowy skorupy tego modelu wykorzystano włókna węglowe, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i niewielką masą własną. Warto zaznaczyć, że są to jedyne modele gdzie nie istnieje możliwość ich personalizacji. Kwestia personalizacji kasków zostanie przedstawiona w dalszej części artykułu.

4. Miss Shield (Shadowmatt oraz Premium) - jest to niedawno stworzona propozycja producenta, która ma nawiązywać wzornictwem do eleganckiego kapelusza. Od wersji Shadowmatt i Premium odróżnia ją większy szeroki daszek. Pozostałe parametry nie uległy tu zmianie względem wersji podstawowych z której wywodzi się ta linia kasków.

5. Race (Shadowmatt i Glossy) - charakteryzuje się brakiem daszku. Jest to propozycja dedykowana dla dyscyplink cross-country i wyścigów konnych. (Brak możliwości personalizacji).

6. Glossy - Jest to podwersja kasków klasycznych (Shadowmatt oraz Miss Shield). Skorupa jest tu również wykonana z poliwęglanu, ale jest on wypolerowany przez co kask odbija światło jak lustro. Wszystkie normy bezpieczeństwa i pozostałe cechy są takie same jak w wersjach Shadowmatt i Premium. (Brak możliwości personalizacji).


Powyżej wspomnieliśmy o oddaniu przez producenta w ręce klienta możliwości stworzenia własnej wersji kasku i tu mamy prawdziwe pole do popisu dla każdego konesera pięknych rzeczy. Wersje Shadowmatt, Premium oraz Miss Shield mogą być w pełni spersonalizowane. Jeśli oferta podstawowa producenta nie spełnia naszych oczekiwań to mamy możliwość stworzenia własnej wersji kolorystycznej, wyboru materiału wykończeń, dodatków etc. Liczba wariantów kasku jest olbrzymia. Możemy wybrać kolor i materiał pokrycia skorupy, materiał z którego wykonany jest top, a wachlarz opcji w tym przypadku jest olbrzymi. Mamy wersje z kryształkami Swarovskiego (dostępnych jest kilka rodzajów wzornictwa i gramatur), znajdziemy także wiele rodzajów skóry i z różnymi przetłoczeniami. Możemy również wybrać kolor, rodzaj malowania (chromowe, matowe, perłowe etc.) trimu oraz tarczy kasku. Trim może zostać ozdobiony dodatkowo kryształkami swarowskiego w konfiguracji 5 lub 255. Na końcu możemy wybrać dodatki w postaci wygrawerowania imienia i nazwiska, flagi na paskach mocujących. Liczba kombinacji jest niezliczona dlatego nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich z osobna. Pod spodem prezentujemy przykładowe modele stworzone przy pomocy konfiguratora.



Kolejną bardzo dużą zaletą kasków tego producenta jest komfort użytkowania, na który składa się wydajny system wentylacji skorupy oraz system wymiennych wkładów. Kaski od środka wykonane są z polistyrenu. Jego struktura charakteryzuje się zmienną gęstością co zapewnia bardzo dobre właściwości absorpcji energii wytworzonej podczas uderzenia. Do wnętrza mocowane są wkłady wykonane z gąbki posiadającej pamięć kształtu, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowują się do kształtu czaszki. Wymienne wkłady niosą za sobą dwa kolejne udogodnienia. Dzięki wymianie wkładów można zmieniać dopasowanie kasku. Kaski są produkowane w trzech rozmiarach skorupy do których pasuje 6 różnych rozmiarów wkładów. Dzięki temu nie ma potrzeby wymiany całego kasku w przypadku jeśli obwód głowy zmienił się w zakresie przewidzianym dla danej skorupy. Wystarczy zmienić wkład na rozmiar odpowiadający naszemu obwodowi. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest możliwość prania wkładów dzięki czemu bardzo łatwo jest utrzymać czystość wewnątrz kasku. System wentylacji skorupy również zasługuje na uwagę. Jest on bardzo dyskretnie wkomponowany w skorupę. Pod tarczą znajduje się wlot powietrza. Chłodniejsze powietrze przedostając się do wnętrza skorupy odbiera nadmiar ciepła w niej zgromadzonego po czym zostaje usunięte przez otwory wentylacyjne, które są elegancko wkomponowane w tylnej części kasku.

Sądzimy, że teraz każdy z czytelników zmieni swój sposób postrzegania kasków jeździeckich jako mało atrakcyjnego elementu wyposażenia jeździeckiego. Jak widać na powyższym przykładzie, dzisiejsze kaski nie tylko doskonale chronią głowę jeźdźca, ale również są bardzo komfortowe i piękne. 

Firma Samshield jako jedyna oferuje możliwość zaprojektowania własnego kasku. Więcej na ten temat przeczytacie na blogu WantHaveIt!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czaprak - rozmiary i charakterystyka ogólna

Czaprak jest obowiązkowym elementem wyposażenia jeździeckiego. Jego głównym celem jest ochrona grzbietu konia przed obtarciami. Ponadto ma on za zadanie chłonąć wilgoć stąd potoczna nazwa "potnik", przez zabezpiecza nasze siodło przed wilgocią. Zazwyczaj jest wykonany z materiałów syntetycznych albo bawełny. Czapraki są produkowane w różnych rozmiarach i kształtach odpowiadających rodzajowi siodła pod którym będą stosowane. Jak więc wybrać odpowiedni czaprak do naszych potrzeb? Największy wybór czapraków dla koni w Polsce znajdziesz w sklepie internetowym Equishop. Wszystkie czapraki zobaczyć możesz na stronie www.equishop.com . Czapraki w zależności od producenta mają różne oznaczenia dotyczące rozmiarów. W przypadku Kingslanda zazwyczaj spotkamy się z oznaczeniem Ujeżdżeniowy/Dressage lub Skokowy/Jumping. Niektóre modele przeznaczone do konkretnej dyscypliny mogą mieć oznaczenia dotyczące rozmiaru Pony lub Full. W przypadku Eskadrona tabela rozmiarowa jest bard

Rozmiary odzieży jeździeckiej - jak się w tym nie pogubić?

Foto. Travis Wise/flickr (C.C. by 2.0) Każdy jeździec kupując odzież pragnie, aby była ona jak najlepiej dopasowana. W sprzedaży jest wiele marek, stosujących różne oznaczenia rozmiarowe i oraz mających zróżnicowane wymogi co do metodologii samego pomiaru. Łatwo jest w tym wszystkim się pogubić. Postanowiliśmy zebrać ogólne porady dotyczące wyboru odpowiedniego rozmiaru odzieży jeździeckiej, które ułatwią robinie zakupów w jeździeckich sklepach internetowych. Odzież jeździecka może mieć rozmiarówkę podawaną w skali cyfrowej oraz literowej. Skala cyfrowa  może być zaprezentowana w rozmiarach typowych dla danego kraju. Np. spotkać możemy rozmiary włoskie, francuskie standardowe europejskie etc. Pod spodem prezentujemy tabelę ogólną rozmiarową odzieży wierzchniej damskiej prezentującą różnice pomiędzy rozmiarami w poszczególnych krajach. Tabela ma charakter poglądowy. Nie możemy trzymać się sztywno tabeli ogólnych, ponieważ mogą występować również różnice pomiędzy rozmi

Owijki dla konia - kiedy i jak je stosować?

Owijki są produktem znanym dobrze każdemu jeźdźcowi. Na rynku akcesoriów jeździeckich znajduje się ogromna liczba owijek w różnych wersjach kolorystycznych i o zróżnicowanym wzornictwie. Ten element wyposażenia jeździeckiego cieszy się niezwykle dużą popularnością i jest niezwykle przydatny o ile jest prawidłowo stosowany. Na wstępie należy powiedzieć czym są owijki i w jakich sytuacjach należy je stosować. Ich podstawowym zadaniem jest wspomaganie ścięgien konia podczas treningu. Zapewniają one stabilniejszą pracę kończyn i zabezpieczają ścięgna przed ich nadmiernym obciążaniem. Ponadto pełnią funkcję ochronną przed niewielkimi urazami. Przydają się również w przypadku rekonwalescencji po urazie nogi takim jak np. stłuczenia. Na rynku akcesoriów jeździeckich znajdziemy owijki polarowe, polarowo-elastyczne, elastyczne. Owijki polarowe służą głowie do ochrony nóg w przypadku doznanego urazu, stłuczenia bądź choroby ścięgien. Znakomicie ogrzewają chore miejsca i wspomagają