Przejdź do głównej zawartości

Rozmiary odzieży jeździeckiej - jak się w tym nie pogubić?

Foto. Travis Wise/flickr (C.C. by 2.0)


Każdy jeździec kupując odzież pragnie, aby była ona jak najlepiej dopasowana. W sprzedaży jest wiele marek, stosujących różne oznaczenia rozmiarowe i oraz mających zróżnicowane wymogi co do metodologii samego pomiaru. Łatwo jest w tym wszystkim się pogubić. Postanowiliśmy zebrać ogólne porady dotyczące wyboru odpowiedniego rozmiaru odzieży jeździeckiej, które ułatwią robinie zakupów w jeździeckich sklepach internetowych.

Odzież jeździecka może mieć rozmiarówkę podawaną w skali cyfrowej oraz literowej. Skala cyfrowa  może być zaprezentowana w rozmiarach typowych dla danego kraju. Np. spotkać możemy rozmiary włoskie, francuskie standardowe europejskie etc. Pod spodem prezentujemy tabelę ogólną rozmiarową odzieży wierzchniej damskiej prezentującą różnice pomiędzy rozmiarami w poszczególnych krajach. Tabela ma charakter poglądowy.


Nie możemy trzymać się sztywno tabeli ogólnych, ponieważ mogą występować również różnice pomiędzy rozmiarami poszczególnych producentów. Najlepszym tego przykładem mogą być dwie włoskie firmy Equiline oraz Animo Italia. Rozmiary damskie Equiline różnią się o 4 rozmiary od standardowych rozmiarów europejskich. Np. rozmiar europejski 40 to w przypadku Equiline będzie to rozmiar 44. Natomiast rozmiary damskie Animo różnią się aż o 6 rozmiarów. czyli rozmiar europejski 40 to w przypadku Animo Italia będzie rozmiarem 46. Warto o tym pamiętać szczególnie decydując się na zakupy przez Internet. Należy tu także, zauważyć, że różnice w rozmiarach pomiędzy europejskimi, a włoskimi dotyczą jedynie odzieży damskiej.

Kolejną kategorią produktów mogących sprawiać problemy są oficerki albo sztyblety wraz z czapsami. W przypadku tego produktu nie możliwy jest dobór odpowiedniego rozmiaru bez szczegółowej tabeli rozmiarowej. Mamy tu trzy wymiary które musimy uwzględnić podczas zakupu. Rozmiar samego buta. Bardzo ułatwi tu wybór udostępnienie przez producenta lub sprzedawcę długości wkładki w centymetrach jeśli nie jest to standardowa długość. Kolejnymi wymiarami są: obwód łydki w jej najszerszym miejscu oraz wysokość całego buta. Dokładny pomiar tych rozmiarów i dopasowanie ma kluczową rolę dla komfortu użytkowania. Zazwyczaj nie ma tu marginesu na popełnienie błędu. Oficerki są produktem, który musi idealnie pasować. Jednakże jeśli podczas pomiarów będziemy przestrzegać zaleceń producenta nie powinniśmy mieć dużego problemu z wyborem odpowiedniego rozmiaru. Zazwyczaj jeśli producent nie przewidział inaczej to pomiarów najlepiej dokonywać w pozycji siedzącej z założonymi skarpetkami i bryczesami. Pozwala to na uniknięcie podstawowych błędów pomiarowych wynikających ze zmiany kształtu pracującego mięśnia ponadto założone skarpetki i bryczesy odzwierciedlają rzeczywisty obwód łydki podczas jazdy. Pomimo, że nie są one wykonane z grubych tkanin, zwiększają nieznacznie obwód co może mieć wpływ na odpowiednie dopasowanie produktu.

Koleją kategorią produktów przy których musimy być czujni podczas wyboru rozmiaru jest kask. Zazwyczaj rozmiar kasku jest podawany w centymetrach i odzwierciedla obwód głowy. Do wykonania pomiaru zaleca się użycie centymetra krawieckiego poprowadzonego po obwodzie nad uszami. Kask powinien być dokładnie dopasowany ponieważ zbyt luźni nie spełni swojej funkcji a zbyt ciasny może powodować dyskomfort po dłuższym używaniu. Często producenci mają dodatkowe zalecenie dotyczące pomiaru. W przypadku kasków Samshielda najlepiej wybrać kask o ok. 1 cm większy od zmierzonego obwodu. Nie wpłynie to w przypadku tego konkretnego kasku na jego pasowność ponieważ jest on wyposażony w specjalne wkłady z gąbki posiadającej efekt pamięci a wpłynie natomiast uwzględnienie takiego zapasu na komfort użytkowania.

Warto wspomnieć jeszcze o rozmiarze dodatków takich jak paski, skarpetki, czapki i rękawiczki.

Rozmiary skarpetek odzwierciedlają przeważnie rozmiar obuwia i zawierają się w pewnym zakresie. Np. dla rozmiaru obuwia od 34 do 36. Jest to produkt elastyczny, więc tu nie ma raczej większych problemów z doborem odpowiedniego rozmiaru. Jeśli nasz rozmiar wypada na górnej granicy tego przedziału a cenimy sobie komfort ponad dopasowanie warto wziąć wyższy przedział rozmiarowy.

Rozmiary pasków mogą być uniwersalne czyli takie, które pasują na większość dorosłych osób ponieważ paski posiadają regulację w postaci klamry zapinanej na dziurki albo specialnego przesuwalnego klipsu. Mogą być również podane ze względu na długość całkowitą paska. I od podanej wartości możemy go odpowiednio skracać zgodnie z konfiguracjami, które przewidział producent.

Rozmiary czapek zazwyczaj są uniwersalne ze względu na to, że ich obwód jest elastyczny. Jeśli jednak czapka nie jest rozciągliwa producenci mogą je zróżnicować na kilka wersji rozmiarowych podając wymiary w zakresach odpowiadących obwodowi głowy.

Rękawiczki są kolejnym elementem garderoby, który potrafi sprawić problemy w doborze odpowiedniego rozmiaru. Rozmiary zazwyczaj są podawane w calach. Sama miara przedstawia obwód dłoni mierzony bez kciuka (taśma pomiarowa przechodzi pod kciukiem). Czyli jeśli rękawiczki są rozmiaru 7 oznacza to obwód 7 cali co w przybliżeniu przekłada się na dłoń o obwodzie 17,5 - 18 cm. Możemy tu także spotkać oznaczenia literowe takie jak S, M, L, XL. Wtedy warto sprawdzić w tabeli rozmiarowej producenta jakiemu obwodowi dłoni odpowiadają kolejne z nich. 

Warto wspomnieć o rozmiarach dziecięcych. W kategoriach dziecięcych rozmiary podawane są ze względu na wzrost lub wiek (który przekłada się na pewne zakresy wzrostu). Taki podział znacząco ułatwia dobór odpowiedniego rozmiaru.

Często zdarza się tak, że producent albo sklep podaje tabele rozmiarowe w których uwzględnia np. w przypadku koszulek, długość całkowitą, obwód w klatce piersiowej i/lub pasie. Wystarczy wtedy porównać rozmiary obecnie noszonej odzieży z takimi tabelami. Jest to najpewniejszy i najwygodniejszy sposób wyboru odpowiedniego rozmiaru.

Jeśli jednak nie trafimy podczas zakupów internetowych w odpowiedni rozmiar pamiętajmy, że zgodnie z prawem mamy możliwość na dokonanie zwrotu do 14 dni roboczych a w niektórych sklepach nawet do 30 dni od chwili otrzymania przesyłki. 

Komentarze

  1. Super, fachowy materiał, spora dawka wiedzy, dziękujemy, zespół sizees.pl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czaprak - rozmiary i charakterystyka ogólna

Czaprak jest obowiązkowym elementem wyposażenia jeździeckiego. Jego głównym celem jest ochrona grzbietu konia przed obtarciami. Ponadto ma on za zadanie chłonąć wilgoć stąd potoczna nazwa "potnik", przez zabezpiecza nasze siodło przed wilgocią. Zazwyczaj jest wykonany z materiałów syntetycznych albo bawełny. Czapraki są produkowane w różnych rozmiarach i kształtach odpowiadających rodzajowi siodła pod którym będą stosowane. Jak więc wybrać odpowiedni czaprak do naszych potrzeb? Największy wybór czapraków dla koni w Polsce znajdziesz w sklepie internetowym Equishop. Wszystkie czapraki zobaczyć możesz na stronie www.equishop.com . Czapraki w zależności od producenta mają różne oznaczenia dotyczące rozmiarów. W przypadku Kingslanda zazwyczaj spotkamy się z oznaczeniem Ujeżdżeniowy/Dressage lub Skokowy/Jumping. Niektóre modele przeznaczone do konkretnej dyscypliny mogą mieć oznaczenia dotyczące rozmiaru Pony lub Full. W przypadku Eskadrona tabela rozmiarowa jest bard

Kask jeździecki - czy można wyglądać w nim modnie?

Zazwyczaj bezpieczeństwo i elegancja podczas jazdy konnej nie idzie ze sobą w parze. Elementy wyposażenia takie jak kamizelka albo kask kojarzą się większości z nas z koniecznym, nieeleganckim dodatkiem do naszego wyposażenia. Taki pogląd mógł się sprawdzać kilka lat temu. W obecnych czasach producenci sprzętu jeździeckiego starają pogodzić bezpieczeństwo, praktyczność i elegancję w jednym. Doskonałym tego przykładem mogą być kaski jeździeckie, które w ciągu kilku lat ewoluowały z prostej zazwyczaj czarnej skorupy do produktów budzących zachwyt. W artykule poruszymy kwestię ochrony głowy jeźdźca przed skutkami upadku na przykładzie francuskiej firmy Samshield , która zajmuje się produkcją ekskluzywnych kasków jeździeckich.  Jeździectwo jest sportem, który wiąże się z ryzykiem doznania urazu. Analiza doznawanych urazów pokazuje, że jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenia częściami ciała jeźdźca podczas upadku jest głowa. Każdy uraz głowy stanowi poważne zagrożenie dla