Przejdź do głównej zawartości

Bryczesy jeździeckie - czym się sugerować przy ich zakupie?

Bryczesy są nieodłącznym elementem wyposażenia jeździeckiego. Ciężko wyobrazić sobie jazdę w siodle bez dobrze dobranych bryczesów. Na rynku istnieje wiele wersji bryczesów wykonanych z różnych materiałów. Jakie bryczesy będą dla nas najbardziej odpowiednie? Czym kierować się podczas ich wyboru? W tym artykule przedstawimy rodzaje bryczesów z jakimi możemy się spotkać w ofercie sklepów jeździeckich oraz opowiemy czym różnią się poszczególne wersje oraz jakie właściwości mają zastosowane w nich materiały i technologie.

Słowem wstępu dla osób dopiero co rozpoczynających swoją jeździecką przygodę należy wytłumaczyć czym są bryczesy i dlaczego je stosujemy. Bryczesy są specjalnym rodzajem spodni przeznaczonym do jazdy konnej. Charakteryzują się brakiem szwów po stronie mającej kontakt z siodłem, zapewniają lepszą przyczepność w siodle, ale nie ograniczają przy tym swobody ruchu. Zazwyczaj są wyposażone w lej, czyli łatę materiałową/skórzaną/sylikonową na całej długości wewnętrznej bądź jej pewnej części, posiadającą właściwości antypoślizgowe. Ściśle przylegają do ciała dzięki zapewniają większe bezpieczeństwo niż stosowanie innej nie dedykowanej dla jeździectwa odzieży sportowej.

W sprzedaży możemy spotkać bryczesy pełno lejowe oraz posiadające lej kolanowy. Lej jest wykonany z materiału antypoślizgowego, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności w miejscy kontaktu z siodłem. Wybór leja jest uzależniony od preferencji jeźdźca. Niektórzy jeźdźcy preferują pełne leje, ponieważ zapewniają one większą przyczepność natomiast inni poszukują bryczesów z lejem kolanowym, ponieważ oczekują nieco większej swobody w siodle. Ponadto leje różnią się materiałem z którego są wykonane. Największą przyczepność zapewniają leje silikonowe. Leje mogą być także zrobione ze skóry syntetycznej. Tak samo jak w przypadku wyboru pomiędzy lejem pełnym, a kolanowym. Materiał wpływa na przyczepność bryczesów do siodła. Oczywiście materiałów, których jest wykonany lej może być znacznie więcej. Producenci stale tworzą nowe rozwiązania mające na celu poprawę komfortu użytkowania. Kolejnym obszarem, w którym możemy dostrzec dużą kreatywność i innowacyjność producentów są materiały oraz technologie wykorzystywane do produkcji samych bryczesów. Materiały z których są one tworzone mogą wykazywać zwiększoną odporność na przyjmowanie zabrudzeń, mogą się charakteryzować rozciągliwością w 4 kierunkach albo być tak skonstruowane, aby przy zachowaniu niewielkiej grubości dobrze zatrzymywały ciepło, ale oddawały nadmiar wilgoci z ciała. Rozwiązań jest na prawdę wiele, dlatego zawsze powinniśmy zapoznać się przed zakupem ze specyfikacją danego produktu, co pomoże wybrać nam model bryczesów dostosowany do naszych potrzeb. Ważne, aby materiał był dopasowany do warunków atmosferycznych, naszych preferencji i potrzeb dyscypliny jeździeckiej, którą uprawiamy.



Kolejną ostatnio modną wersją bryczesów są modele przypominające krojem legginsy. Jest to doskonałe i bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku treningów, gdzie nie oczekujemy elegancji, a stawiamy na praktyczność i wygodę.

Decydując się na wybór danego modelu zwróćmy również uwagę na ściągacze i czy bryczesy mają szlufki na pasek albo kieszenie jeśli tych elementów potrzebujemy.

Dostępnych w ofertach sklepów jest wiele wersji kolorystycznych i materiałowych, dlatego poświęcając chwilę na zapoznanie się z aktualną ofertą na pewno znajdziemy model dopasowany do potrzeb oraz kolorystyki pozostałych elementów ubioru. Należy pamiętać, że dobrze dobrane bryczesy sprawią, że jazda będzie bardziej komfortowa, pewniejsza i bezpieczniejsza.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czaprak - rozmiary i charakterystyka ogólna

Czaprak jest obowiązkowym elementem wyposażenia jeździeckiego. Jego głównym celem jest ochrona grzbietu konia przed obtarciami. Ponadto ma on za zadanie chłonąć wilgoć stąd potoczna nazwa "potnik", przez zabezpiecza nasze siodło przed wilgocią. Zazwyczaj jest wykonany z materiałów syntetycznych albo bawełny. Czapraki są produkowane w różnych rozmiarach i kształtach odpowiadających rodzajowi siodła pod którym będą stosowane. Jak więc wybrać odpowiedni czaprak do naszych potrzeb? Największy wybór czapraków dla koni w Polsce znajdziesz w sklepie internetowym Equishop. Wszystkie czapraki zobaczyć możesz na stronie www.equishop.com . Czapraki w zależności od producenta mają różne oznaczenia dotyczące rozmiarów. W przypadku Kingslanda zazwyczaj spotkamy się z oznaczeniem Ujeżdżeniowy/Dressage lub Skokowy/Jumping. Niektóre modele przeznaczone do konkretnej dyscypliny mogą mieć oznaczenia dotyczące rozmiaru Pony lub Full. W przypadku Eskadrona tabela rozmiarowa jest bard

Rozmiary odzieży jeździeckiej - jak się w tym nie pogubić?

Foto. Travis Wise/flickr (C.C. by 2.0) Każdy jeździec kupując odzież pragnie, aby była ona jak najlepiej dopasowana. W sprzedaży jest wiele marek, stosujących różne oznaczenia rozmiarowe i oraz mających zróżnicowane wymogi co do metodologii samego pomiaru. Łatwo jest w tym wszystkim się pogubić. Postanowiliśmy zebrać ogólne porady dotyczące wyboru odpowiedniego rozmiaru odzieży jeździeckiej, które ułatwią robinie zakupów w jeździeckich sklepach internetowych. Odzież jeździecka może mieć rozmiarówkę podawaną w skali cyfrowej oraz literowej. Skala cyfrowa  może być zaprezentowana w rozmiarach typowych dla danego kraju. Np. spotkać możemy rozmiary włoskie, francuskie standardowe europejskie etc. Pod spodem prezentujemy tabelę ogólną rozmiarową odzieży wierzchniej damskiej prezentującą różnice pomiędzy rozmiarami w poszczególnych krajach. Tabela ma charakter poglądowy. Nie możemy trzymać się sztywno tabeli ogólnych, ponieważ mogą występować również różnice pomiędzy rozmi

Kask jeździecki - czy można wyglądać w nim modnie?

Zazwyczaj bezpieczeństwo i elegancja podczas jazdy konnej nie idzie ze sobą w parze. Elementy wyposażenia takie jak kamizelka albo kask kojarzą się większości z nas z koniecznym, nieeleganckim dodatkiem do naszego wyposażenia. Taki pogląd mógł się sprawdzać kilka lat temu. W obecnych czasach producenci sprzętu jeździeckiego starają pogodzić bezpieczeństwo, praktyczność i elegancję w jednym. Doskonałym tego przykładem mogą być kaski jeździeckie, które w ciągu kilku lat ewoluowały z prostej zazwyczaj czarnej skorupy do produktów budzących zachwyt. W artykule poruszymy kwestię ochrony głowy jeźdźca przed skutkami upadku na przykładzie francuskiej firmy Samshield , która zajmuje się produkcją ekskluzywnych kasków jeździeckich.  Jeździectwo jest sportem, który wiąże się z ryzykiem doznania urazu. Analiza doznawanych urazów pokazuje, że jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenia częściami ciała jeźdźca podczas upadku jest głowa. Każdy uraz głowy stanowi poważne zagrożenie dla