Przejdź do głównej zawartości

Owijki dla konia - kiedy i jak je stosować?



Owijki są produktem znanym dobrze każdemu jeźdźcowi. Na rynku akcesoriów jeździeckich znajduje się ogromna liczba owijek w różnych wersjach kolorystycznych i o zróżnicowanym wzornictwie. Ten element wyposażenia jeździeckiego cieszy się niezwykle dużą popularnością i jest niezwykle przydatny o ile jest prawidłowo stosowany.

Na wstępie należy powiedzieć czym są owijki i w jakich sytuacjach należy je stosować. Ich podstawowym zadaniem jest wspomaganie ścięgien konia podczas treningu. Zapewniają one stabilniejszą pracę kończyn i zabezpieczają ścięgna przed ich nadmiernym obciążaniem. Ponadto pełnią funkcję ochronną przed niewielkimi urazami. Przydają się również w przypadku rekonwalescencji po urazie nogi takim jak np. stłuczenia. Na rynku akcesoriów jeździeckich znajdziemy owijki polarowe, polarowo-elastyczne, elastyczne.

Owijki polarowe służą głowie do ochrony nóg w przypadku doznanego urazu, stłuczenia bądź choroby ścięgien. Znakomicie ogrzewają chore miejsca i wspomagają regeneracje. Ten rodzaj owijek nie powinien być stosowany podczas treningów ponieważ nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji ścięgien i nadmiernie nagrzewa nogi. Do stosowania podczas treningów nadają się dwa pozostałe rodzaje owijek.

Owijki polarowo-elastyczne. Mogą być stosowane podczas treningu. Jest to rodzaj owijek uniwersalnych. Posiadają warstwę polaru więc również ogrzewają nogę, ale przy tym wspomagają pracę ścięgien. Należy zwrócić uwagę, aby nie stosować tego rodzaju owijek podczas upałów. 

Owijki elastyczne mają zastosowanie jedynie podczas treningów. Doskonale wspomagają pracę ścięgien nogi konia. Ze względu na materiał i charakterystykę należy je zakładać zawsze z podkładami.

Bardzo ważną kwestią związaną ze stosowaniem owijek podczas jazdy jest ich prawidłowe założenie. Owijki powinny być założone w sposób uniemożliwiający ich rozwinięcie. Rozwinięcie owijki podczas jazdy jest bardzo niebezpieczne ponieważ istnieje zagrożenie zaplątania się takiej owijki o inne nogi.

Pamiętajmy również, że owijki nie powinny być stosowane jako zamiennik ochraniaczy. Co prawda chronią one nogę konia przed delikatnymi urazami, ale nie są w stanie zabezpieczyć jej przed skutkami mocniejszego uderzenia. Należy zawsze używać do tego celu dedykowanych ochraniaczy.

Jak widać, prawidłowo stosowane owijki mogą pomóc zarówno podczas treningów jak i rekonwalescencji po przebytych urazach. Należy mieć jednak na uwadze przede wszystkim dobro konia i nie zakładać ich niepotrzebnie ze względu na estetyczne walory.

Więcej na temat owijek czy ochraniaczy dla koni przeczytasz na blogu Szkoła Jeździectwa.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czaprak - rozmiary i charakterystyka ogólna

Czaprak jest obowiązkowym elementem wyposażenia jeździeckiego. Jego głównym celem jest ochrona grzbietu konia przed obtarciami. Ponadto ma on za zadanie chłonąć wilgoć stąd potoczna nazwa "potnik", przez zabezpiecza nasze siodło przed wilgocią. Zazwyczaj jest wykonany z materiałów syntetycznych albo bawełny. Czapraki są produkowane w różnych rozmiarach i kształtach odpowiadających rodzajowi siodła pod którym będą stosowane. Jak więc wybrać odpowiedni czaprak do naszych potrzeb? Największy wybór czapraków dla koni w Polsce znajdziesz w sklepie internetowym Equishop. Wszystkie czapraki zobaczyć możesz na stronie www.equishop.com . Czapraki w zależności od producenta mają różne oznaczenia dotyczące rozmiarów. W przypadku Kingslanda zazwyczaj spotkamy się z oznaczeniem Ujeżdżeniowy/Dressage lub Skokowy/Jumping. Niektóre modele przeznaczone do konkretnej dyscypliny mogą mieć oznaczenia dotyczące rozmiaru Pony lub Full. W przypadku Eskadrona tabela rozmiarowa jest bard

Rozmiary odzieży jeździeckiej - jak się w tym nie pogubić?

Foto. Travis Wise/flickr (C.C. by 2.0) Każdy jeździec kupując odzież pragnie, aby była ona jak najlepiej dopasowana. W sprzedaży jest wiele marek, stosujących różne oznaczenia rozmiarowe i oraz mających zróżnicowane wymogi co do metodologii samego pomiaru. Łatwo jest w tym wszystkim się pogubić. Postanowiliśmy zebrać ogólne porady dotyczące wyboru odpowiedniego rozmiaru odzieży jeździeckiej, które ułatwią robinie zakupów w jeździeckich sklepach internetowych. Odzież jeździecka może mieć rozmiarówkę podawaną w skali cyfrowej oraz literowej. Skala cyfrowa  może być zaprezentowana w rozmiarach typowych dla danego kraju. Np. spotkać możemy rozmiary włoskie, francuskie standardowe europejskie etc. Pod spodem prezentujemy tabelę ogólną rozmiarową odzieży wierzchniej damskiej prezentującą różnice pomiędzy rozmiarami w poszczególnych krajach. Tabela ma charakter poglądowy. Nie możemy trzymać się sztywno tabeli ogólnych, ponieważ mogą występować również różnice pomiędzy rozmi