Przejdź do głównej zawartości

Kamizelki ochronne do jazdy konnej




Jeździectwo nie jest kojarzone ze sportem niebezpiecznym, jednakże podczas jego uprawiania jesteśmy narażeni na różnego rodzaju kontuzje, które są w głównej mierze spowodowane upadkami. Czasem konsekwencje niefortunnego upadku bądź innego niebezpiecznego zdarzenia mogą być bardzo dotkliwe. Dlatego też należy zadbać o swoje bezpieczeństwo nawet podczas codziennego treningu. W ostatnich latach świadomość jeźdźców i producentów dotycząca istotności stosowania kasków jeździeckich bardzo się zwiększyła. Dziś rzadko kiedy można zobaczyć jeźdźca bez kasku. Jednakże nie tylko głowa jeźdźca jest narażona na uszkodzenia podczas wypadku. Chroniony powinien być także tułów. Niestety kamizelki wciąż są uważane za zbędny i niewygodny dodatek w jeździeckim wyposażeniu. Czy zatem jeźdźcy są skazani na wybór pomiędzy komfortem, a bezpieczeństwem w kwestii stosowania ochronnych kamizelek jeździeckich? Odpowiedzią na to pytanie może być propozycja firmy Dainese, która od wielu lat zajmuje się produkcją kamizelek dla sportów o podwyższonym ryzyku. Zauważając potrzebę jeźdźców w obszarze ochrony tułowia postanowili stworzyć linię kamizelek dla jeźdźców.

Firma Dainese jest dobrze znana wszystkim miłośnikom sportów motorowych. Dainese zostało założone przez Lino Dainese w 1972 roku w Molvenie we Włoszech. Ich pierwszym produktem były spodnie dla motocyklistów. Następnie zaczęli produkować całe stroje ochronne przeznaczone do stosowania na zawodach motocyklowych. Ich produkty charakteryzowały się od początku bardzo dobrą jakością wykonania i wysokim poziomem ochrony. Dzięki temu przez lata zyskali uznanie i zaufanie motocyklistów na całym świecie. Dainese jest firmą bardzo innowacyjną dlatego też stale rozszerza swój asortyment. Tworzy i stosuje nowoczesne rozwiązania mające zwiększać poziom bezpieczeństwa użytkowników ich produktów. Dainese zaczęło wykorzystywać swój potencjał również w innych dyscyplinach sportowych i tak w kolejnych latach działalności stworzyła specjalną linię produktów dla rowerzystów i narciarzy. W 2011 roku na rynku pojawiły się pierwsze modele kamizelek jeździeckich.

Projektanci Dainese znali dobrze niechęć wielu jeźdźców stosowania kamizelek ochronnych. Byli świadomi tego, że jeźdźcy potrzebują dużej swobody ruchu, a tradycyjne kamizelki nie spełniały tego kryterium.  Postanowili stworzyć kamizelkę, która będzie lekka, a jej budowa sprawi, że będzie dopasowywać się do kształtu ciała i ruchu jeźdźca. Dzięki specjalnej budowie kamizelki udało się spełnić te założenia. Technologia w której wykonano kamizelkę polega na zastosowaniu w wypełnieniu kamizelki, sześciennych płytek tworzących razem ruchomy pancerz, przypominający strukturą plaster miodu. Taki kształt płytek pozwala na uzyskanie elastyczności kamizelki podczas ruchu, jednakże w chwili uderzenia płytki stanowią doskonałą ochronę i sprawnie rozpraszają powstałą energię. Ponadto kamizelki Dainese są wykonane z wysokiej jakości materiałów zapewniających optymalny przepływ powietrza dlatego też mogą być stosowane nawet w upalne dni. Kamizelki charakteryzują się niewielką wagą co bardzo pozytywnie wpływa na komfort użytkowy. Dodatkowym atutem jest szeroki wybór rozmiarów (zarówno dla dzieci jak i dorosłych) i wersji dopasowanych do potrzeb konkretnych jeźdźców.

W sprzedaży są dostępne trzy modele kamizelek jeździeckich.


  • Milton - ten model kamizelki osłania w całości tułów jeźdźca. Zapewnia podstawowy poziom ochrony wymagany w sportach jeździecki. Kamizelka spełnia normy bezpieczeństwa CE EN 13158:2009 level 1. Oznacza to, że może być stosowana w zawodach krajowych.

  • Alter-Real - Kamizelka zabezpieczająca plecy jeźdźca. Zaletą takiego rozwiązania jest zagwarantowanie jeszcze większej swobody ruchów. Kamizelka posiada certyfikat CE 13158:2009 level 3, który dotyczy ochraniacza kręgosłupa.


  • Balios - Zapewnia najwyższy poziom ochrony. Szczególnie polecana dla dyscyplin Cross-Country i WKKW. te dyscypliny mają przewidziane bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa i start w kamizelkach niższych niż poziom 3 jest niedozwolony. Stosowanie tego modelu kamizelki zmniejsza ryzyko powstania złamań, obić etc. nawet do 80%. Kamizelka posiada certyfikat: CE EN 13158:2009 oraz BETA 2009 level 3.


Szczerze zachęcamy wszystkich jeźdźców do stosowania kamizelek ochronnych, ponieważ niektóre przykłady wypadków jeździeckich pokazują, że konsekwencje związane np. z upadkiem mogą być bardzo dotkliwe i mieć konsekwencje na całe życie. Pragniemy zauważyć, że od jakiegoś czasu używanie kamizelek ochronnych w jeździectwie przez dzieci jest obowiązkiem nałożonym przez PZJ. Należy pamiętać, że zdrowie jest kwestią priorytetową i nie warto na nim oszczędzać albo narażać się na jego utratę z powodu mody. Posiadając dobry certyfikowany kask i kamizelkę z pewnością będziemy czuli się bezpieczniej co przełożyć się może na jakość naszych treningów i nasze wyniki. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czaprak - rozmiary i charakterystyka ogólna

Czaprak jest obowiązkowym elementem wyposażenia jeździeckiego. Jego głównym celem jest ochrona grzbietu konia przed obtarciami. Ponadto ma on za zadanie chłonąć wilgoć stąd potoczna nazwa "potnik", przez zabezpiecza nasze siodło przed wilgocią. Zazwyczaj jest wykonany z materiałów syntetycznych albo bawełny. Czapraki są produkowane w różnych rozmiarach i kształtach odpowiadających rodzajowi siodła pod którym będą stosowane. Jak więc wybrać odpowiedni czaprak do naszych potrzeb? Największy wybór czapraków dla koni w Polsce znajdziesz w sklepie internetowym Equishop. Wszystkie czapraki zobaczyć możesz na stronie www.equishop.com . Czapraki w zależności od producenta mają różne oznaczenia dotyczące rozmiarów. W przypadku Kingslanda zazwyczaj spotkamy się z oznaczeniem Ujeżdżeniowy/Dressage lub Skokowy/Jumping. Niektóre modele przeznaczone do konkretnej dyscypliny mogą mieć oznaczenia dotyczące rozmiaru Pony lub Full. W przypadku Eskadrona tabela rozmiarowa jest bard...

Rozmiary odzieży jeździeckiej - jak się w tym nie pogubić?

Foto. Travis Wise/flickr (C.C. by 2.0) Każdy jeździec kupując odzież pragnie, aby była ona jak najlepiej dopasowana. W sprzedaży jest wiele marek, stosujących różne oznaczenia rozmiarowe i oraz mających zróżnicowane wymogi co do metodologii samego pomiaru. Łatwo jest w tym wszystkim się pogubić. Postanowiliśmy zebrać ogólne porady dotyczące wyboru odpowiedniego rozmiaru odzieży jeździeckiej, które ułatwią robinie zakupów w jeździeckich sklepach internetowych. Odzież jeździecka może mieć rozmiarówkę podawaną w skali cyfrowej oraz literowej. Skala cyfrowa  może być zaprezentowana w rozmiarach typowych dla danego kraju. Np. spotkać możemy rozmiary włoskie, francuskie standardowe europejskie etc. Pod spodem prezentujemy tabelę ogólną rozmiarową odzieży wierzchniej damskiej prezentującą różnice pomiędzy rozmiarami w poszczególnych krajach. Tabela ma charakter poglądowy. Nie możemy trzymać się sztywno tabeli ogólnych, ponieważ mogą występować również różnice pomiędzy r...